Finalists of the 2012 competition with HRH The Duke of Kent and Donatella Flick

Finalists of the 2012 competition with HRH The Duke of Kent and Donatella Flick

Winner Alexandre Bloch, right

Previous Winners

2014

Winner
Elim Chan

Jury Round 1 & 2
Lennox Mackenzie LSO Chairman, Chairman of the Jury
Mauro Bucarelli Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Xian Zhang conductor
Vladimir Spivakov conductor
Patrick Harrild LSO Principal Tuba
Bertrand de Billy conductor

Jury Final Round
Lennox Mackenzie LSO Chairman, Chairman of the Jury
Daniel Harding LSO Principal Guest Conductor
Mauro Bucarelli Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Xian Zhang conductor
Vladimir Spivakov conductor
Patrick Harrild LSO Principal Tuba
Bertrand de Billy conductor

2012

Winner
Alexandre Bloch

Jury Round 1 & 2
Lennox Mackenzie LSO Chairman, Chairman of the Jury
Mauro Bucarelli Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Andrew Marriner LSO Principal Clarinet
Jonathan Vaughan Head of Music, Guildhall School
Christine Pendrill LSO Principal Cor Anglais

Jury Final Round
Lennox Mackenzie LSO Chairman, Chairman of the Jury
Mauro Bucarelli Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Imogen Cooper piano
Andrew Marriner LSO Principal Clarinet
Sir Antonio Pappano conductor
Nikolaj Znaider violin and conductor
Christine Pendrill LSO Principal Cor Anglais

2010

Winner
Clemens Schuldt
     
Jury
Martin Cotton Non Voting Chairman
Mauro Bucarelli Secretary of the Artistic Programme, Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Paul Daniel CBE Principal Conductor, West Australian Symphony Orchestra
Rachel Gough Principal Bassoon, London Symphony Orchestra
Gabor Ötvös Principal Guest Conductor, Teatro Municipal Santiago de Chile and Australian Opera
Gennadi Rozhdestvensky Conductor

2008

Winner
David Afkham

     
Jury
Martin Cotton Non Voting Chairman
Sir Richard Armstrong, CBE Former Music Director, Welsh National Opera and Scottish Opera
Mauro Bucarelli Secretary of the Artistic Programme, Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Andrew Marriner Principal Clarinet, London Symphony Orchestra
Tamás Vásáry Lifetime Honorary Chief Musical Director, Hungarian Radio Symphony Orchestra
Maxim Vengerov Violinist

2006

Winner
Michal Dworzynski
  

Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
Mauro Bucarelli Secretary of the Artistic Programme, Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Dame Anne Evans DBE Soprano
Patrick Harrild Principal Tuba, London Symphony Orchestra
Gerard Schwarz Musical Director, Seattle Symphony & Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
Yuri Temirkanov Music Director and Principal Conductor, St Petersburg Philharmonic Orchestra

2004

Winner
Fabien Gabel


Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
Mauro Bucarelli Secretary of the Artistic Programme, Accademia Nazionale di Santa Cecilia
János Fürst Professor of Conducting Studies, Paris Conservatoire
Patrick Harrild Principal Tuba, London Symphony Orchestra
Jan Latham-Koenig Musical Director, Wroclaw Philharmonic
Michel Plasson Director, Orchestre National du Capitole de Toulouse

2002

Winner
Christophe Mangou


Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
Mauro Bucarelli Secretary of the Artistic Programme, Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Jane Glover Former Artistic Director, London Mozart Players, Principal Conductor, Huddersfield and London Choral Societies
Patrick Harrild Principal Tuba, London Symphony Orchestra
Leif Segerstam Chief Conductor, Helsinki Philharmonic Orchestra & Professor of Orchestral Conducting, Sibelius Academy
Vassily Sinaisky Principal Guest Conductor, BBC Philharmonic

2000

Winners
Pablo Gonzalez
and François-Xavier Roth

Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
James Macmillan Composer and Conductor
Carlo Majer Artistic Director, Teatro di San Carlo, Naples & Artistic Director, Orchestra Verdi, Milan
Yuri Temirkanov Music Director and Principal Conductor, St Petersburg Philharmonic Orchestra & Musical Director, Baltimore Symphony Orchestra
Yan Pascal Tortelier Principal Conductor, BBC Philharmonic & Principal Guest Conductor, National Youth Orchestra of Great Britain
Moray Welsh Principal Cello, London Symphony Orchestra

 

1998

Winner
Paul Mann


Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
Mark Elder CBE Music Director, English National Opera (1979-93), Principal Guest Conductor, City of Birmingham Symphony Orchestra
Andrew Litton Music Director, Dallas Orchestra & Conductor Laureate, Bournemouth Symphony Orchestra
Carlo Majer Artistic Director, Teatro di San Carlo, Naples
Andrew Marriner Principal Clarinet, London Symphony Orchestra
Pinchas Steinberg Guest Conductor, Vienna Staatsoper

1996

Winner
Tommaso Placidi

Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
Daniele Gatti Music Director, Royal Philharmonic Orchestra
Gervase De Peyer Principal Clarinet, London Symphony Orchestra
Carlo Majer Artistic Director, Teatro Regio, Turin
Thomas Martin Principal Bass, London Symphony Orchestra
Gennadi Rozhdestvensky Chief Conductor, Stockholm Philharmonic Orchestra

1994

Winner
Emmanuel Plasson

Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
James Blair Principal Conductor and Artistic Director, Young Musicians Symphony Orchestra
Jacques Lonchampt Music critic, Le Monde
Carlo Majer Artistic Director, Teatro Regio, Turin
Hans Priem-Bergrath Principal Viola, Berlin Philharmonic Orchestra
Gennadi Rozhdestvensky Chief Conductor, Stockholm Philharmonic Orchestra

1992

Winner
Timothy Lole

Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
Rodney Friend Senior Professor, Royal College of Music
Edward Greenfield Chief music critic, The Guardian
Carlo Majer Artistic Director, Teatro Regio, Turin
Neville Marriner, CBE Artistic Director, The Academy of St Martin-in-the-Fields
Carlo Rizzi Music Director, Welsh National Opera

1991

Winner
Andrew Constantine

Jury
Lord Birkett Non Voting Chairman
James Blair Principal Conductor and Artistic Director, Young Musicians Symphony Orchestra
Carlo Majer Artistic Director, Teatro Regio, Turin
Carlo Rizzi Music Director, Welsh National Opera
Christopher Grier Music Critic, Evening Standard
Eric Thompson OBE Royal Philharmonic Society



 
 
Mind Unit - websites, content management and email marketing for the arts